סוקומה ויקי – חבל הצלה ירקות למיליונים

Sukuma wiki הוא כינויו של ירק עלים ירוק הנאכל בקניה. מכיוון שהיא זולה אך מזינה, וויקי סוקומה הפכה לצורת הצלה עבור מיליוני אנשים החיים בקניה.

Sukuma wiki פירושו המילולי של "לדחוף את השבוע" בשפה הלאומית של קניה, Kiswahili, המדוברת ברחבי קניה. הכוונה היא לתפקוד ההצלה של ירק החמלאות כמזון אשר שומר על משפחות רבות, במיוחד כשהארנק דק.

כמה עלים של הירק, שטופים וחתוכים לרצועות דקות ואז מטגנים במעט שמן עם קצת בצל, ומוגשים עם אוגאלי – לחם תירס – מספיק לארוחה. אפשר לגוון את המתכון הבסיסי הזה על ידי הוספת ביצה לירק, או הוספת עגבניות, או תבלינים כגון קארי, או הגשה עם בשר.

סוקומה ויקי אינה ידועה כמעט באוגנדה השכנה, אך המעטים שמבשלים אותה עשויים להוסיף אבקת אגוזים גולמית לתוספת ערך תזונתי.

הירק גדל היטב בקרקע החולית של עמק השסע. גינת ירק אשר מושקעת מדי ערב ומועשרת מדי פעם בדשן אורגני יכולה להפיק עלים טריים מדי יום לקטיף.

לאחר זמן מה, הצמחים מזדקנים מדי, ואז הגיע הזמן לכרות אותם ולשתול חדשים. הצמחים הישנים ניתנים לזיהוי בכך שהם מתחילים לייצר זרעים, תוך שהם מפיקים פחות ופחות עלים, שעשויים להיות בעלי טעם לוואי מעט מריר.

אבל זה קורה לאחר שהצמחים ייצרו מספר עלים מספקים יותר של עלים ירוקים וחיוורים במשך מספר חודשים.

הדבר המיוחד בוויקי סוקומה הוא שכמות קטנה יכולה להגיע רחוק, מה שהופך אותה לאופציה מועדפת כשיש מעט כסף להוציא על אוכל. בנוסף, אין צורך להכין אותו עם תוספים אחרים על מנת לספק ארוחה טעימה. מספיק רק הירק המטוגן בכמות מינימלית של שמן בישול, ומעט מלח.

יתר על כן, הירק קל לשמור. הוא יכול לצמוח כמעט על כל שטח אדמה עם כמויות מים וטיפול מינימליים.

סוקומה וויקי עושה את חלקה ההוגן עבור הכלכלה. זהו הבסיס לכלכלת שוק משגשגת, המספקת פרנסה לחקלאים קטנים רבים המחזיקים מעט יותר מגינת מטבח וכן לסוחרים בינוניים כגון אנשי שוק.

ישנם כנראה מאכלים רבים אחרים בקניה הנהנים מיוקרה רבה יותר מאשר וויקי סוקומה, אך הירק הזה בטוח בתפקידו מציל חיים כאשר הוא נקרא שוב לדחוף את השבוע!Source by Lamaro Schoenleber, Ph.d

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *